Pokrivené zrkadlo - domácim interpretáciám československých dejín... 2
P. Haslinger: Imagined Territories. Nation und Territorium im tschechischen politischen Diskurs 1889-1938
V zahraničných médiách sa objavili informácie, že vychádza staršia habilitačná práca Petra Haslingera, Imagined territories: nation and space in Czech political discourse, 1880-1938/Imagined Territories. Nation und Territorium im tschechischen politischen Diskurs 1889-1938“(Fiktívne územia: národ a priestor v českom politickom diskurze 1880-1938), ktorú obhájil ešte v r. 2005 na Uni vo Freiburgu.
Mnohí z nás ho poznajú osobne, ja som sa s ním zoznámil ešte začiatkom 90. rokov na vedeckej konferencii v Stadt Schleining v Burgenlande, kde prednášal o svojej promočnej práci z Uni vo Viedni, Maďarský revizionizmus a Burgenland 1922-1932. Potom v r.1996-1997 sme sa stretali v Budapešti kde viedol pobočku Ústavu pre východnú a juhovýchodnú Európu Uni vo Viedni.
Napokon urobil kariéru v Nemecku, kde vyhral u prof. Seibta konkurz na miesto do Collegia carolina v Mníchove a napokon stúpal cez profesúru na Uni v Giessene až po súčasného riaditeľa Herder Inštitútu v Marburgu.
V súčasnosti propaguje svoju prvú významnejšiu knihu, ktorá zakrátko vyjde ,v anglosaskom prostredí prednáškami . Na prednáške v máji na Uni v Glasgowe sa mal vyjadriť, že Čechom sa asi moja kniha nebude páčiť, ale ja to prežijem.Treba pritom poznamenať, že odborne a obsahovo výťah z knihy nebol veľké nóvum až na masívne prezentácie revizionistických a antirevizionistickým máp daného územia strednej Európy. Základnou tézou tejto zahraničnej interpretačnej práce o našich dejinách je téza, že Česi pri vytvorení svojho moderného národného štátu nemali právo vychádzať z historických hraníc, lebo historické kráľovstvo Bohmen - Mähren bolo etnickým zložením obyvateľstva česko-nemecké. Navyše Česi v expanzívnej teritoriálnej koncepcii, nielenže nedali autonómiu sudetským Nemcom,ale ani Rusínom a Slovákom a takto svoj štát v regione geograficky rozšírili, nehovoriac ani o imperiálnom memorande Prahy na Mierovej konferencii v Paríži v r. 1919 o zriadení teritoriálneho koridoru k Juhoslovanom od Bratislavy cez Burgenland, ktorý ale v Paríži kionferencia zamietla. Kartografický materiál tvorí pritom primárny argumentačný nástroj vo výklade Haslingera.
Interpretačné zahraničné práce oproti domácej patriotickej a tradicionalistickej historiografii- mám taký dojem- za primárny pokladajú svoj subjektivny pohľad - vlastnú koncepciu interpretácie dejín ČSR- a na výklad dejín daného spoločenstva,alebo regionu a snaha priblížiť sa čím viac k objektívnej pravde je vedľajšia. Tým nechcem tvrdiť že patriotická domáca historiografia počas desaťročí opakovanými mýtami, je bližšie k objektívnejšej pravde a dejiny nefalšuje. Naopak. Ako som už napísal v príspevku Pokrivené zrkadlo 1, jedine na medzinárodnej úrovni sklbením výsledkov zahraničných interpretačných prác a domácich faktografických prác s ich mýtami, sa možno priblížiť k pravdivejšej revízii moderného výkladu dejín Československa.
This post seems to get a large ammount of visitors. How do you advertise it? It gives a nice individual twist on things. I guess having something useful or substantial to give info on is the most important thing.
OdpovedaťOdstrániťI love the efforts you have put in this, appreciate it for all the great content .
OdpovedaťOdstrániťGenerally speaking, this post showed me some valuble tips to get a rough idea, Though I know it well. We better to share these kind of posts in social media.
OdpovedaťOdstrániťYou really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!
OdpovedaťOdstrániťThere is clearly a lot to know about this. I think you made some wonderful points in this post.
OdpovedaťOdstrániťWhen I review your RSS feed it puts upward a ton of rubbish, is the concern on my personal reader?
OdpovedaťOdstrániťWow – now that’s perspective! I think we often react in agreement or disagreement because of our emotions, but hearing another side, passionately presented, really makes us think!
OdpovedaťOdstrániťI really loved your post, thanks for sharing. -- Bethlehem Main Post Office
OdpovedaťOdstrániť